Přejít na obsah

Portrétní fotografie - Tvůj fotoportrét

Tvůj fotoportrét
Přeskočit menu
Přeskočit menu
Přeskočit menu
Přeskočit menu
Portrétní fotografie

Malá anketa přímo na semináři ukázala, že focení portrétu je asi nejčastější druh fotografie, kterou účastníci semináře pořizují. Tedy, spíše autoportrétu nebo-li selfie. Ale pořídit portrét kamaráda nebo sám stát modelem již nebylo pro každého tak snadné.

Také se ukázalo, že přestože fotoportrét je nejlépe fotit kvalitním objektivem s ohniskovou vzdáleností, kterou mobily zatím ani zdaleka nedisponují, naprostá většina portrétů/autoportrétu vzniká právě mobilem. Nu což, nějak se s tím popereme.

  • Jak fotografii použiješ?
Vystavíš portrét na Facebooku nebo Instagramu s tím, že si ho budou prohlížet hlavně kamarádi a kamarádky na mobilu? Nebo ho dáš na webové stránky, které budou prohlížené jak z mobilu, tak na monitoru? Či dokonce ho vytiskneš na papír a dáš do rámečku nebo do rámu?
Každý výstup má jiné nároky na formát (poměr stran obrázku), rozlišení fotografie a kvalitu zpracování. Proto je dobré si dopředu rozmyslet, kam chci fotografii použít. Jinak riskuješ, že buď budeš zbytečně plýtvat úsilím a časem nebo výsledek nebude odpovídat tvé představě.

Fotografie pro FB je lepší dělat na výšku, pro IG do čtverečku a kvalita zpracování stačí většinou velmi základní. Na malém displeji toho stejně není moc vidět. S jednou výjimkou, že si to nějaký zvědavý divák zvětší.

Ale pro tisk, např. na formát A1 - třeba na foto obraz, již potřebuješ velmi pečlivé zpracování fotografie v plném rozlišení (
čím větší formát, tím je zapotřebí vyšší rozlišení), protože, když si pak před něj někdo stoupne, tak uvidí všechny zapomenuté chyby raz dva.

Výhodou je, že nejsi limitovaný poměrem stran mobilu nebo monitoru, ale jen místem na stěně.


  • Koho fotíš a jak chceš aby vypadal
V dnešním světě je každý den pořízeno mnohonásobně více fotografií než kolik žije lidí. Takže se ti klidně může stát, že tvoje fotografie nebude nikoho zajímat. Nebuď smutný (smutná) a foť portréty. U těch je
velká šance, že fotografie zaujmou alespoň jednoho člověka - toho portrétovaného. A když ho vyfotíš tak, aby se mu to líbilo, budete mít radost oba. A třeba se pak tou fotkou od tebe i někde pochlubí.

Dobrý portrét tvoří nejenom dobré technické zpracování fotografie (kompozice, světla, ostrost atd.), ale i její vyznění. Jak daný člověk na fotografii působí - počínaje výrazem tváře, oblečením, postojem, přes úhel a výšku z jaké je fotografován až po prostředí, které ho obklopuje. To vše by měl dobrý portrétní fotograf promyslet, než se pustí do práce s modelem.

  • Jak fotit portrét mobilem
Máš již domluvený model, rozmyslel sis jak má portrét vyznít, a víš i jak chceš fotografii použít. Tak co si připravit dále:
  • Místo, kde se bude fotit - ateliér, příroda, architektura. Nebo více míst. Přesunuj se a zkoušej různá pozadí. Od nerušivých, která nebudou skoro poznat až po výrazné struktury.
  • Světlo - fotografování je malování světlem. Stejně tak je tomu i u fotoportrétu. Světlo a jím způsobené stíny určují, jak bude fotografovaný vypadat.
    Ostré přímé slunce nebo světlo reflektoru vytváří zpravidla nelichotivé stíny a struktury (například černé důlky očí, vady na kůži apod.). Hledej proto světlo rozptýlené - pod mrakem, od okna na straně budovy, kde zrovna nesvítí sluníčko, ve stínu, kam dopadá nepřímý odraz slunce apod.
    V ateliéru se to řeší pomocí modifikátorů - deštníků a softboxů, které světlo příjemně rozptýlí.
    Důležitý je i směr světla. Většinou dobře vypadá portrét nasvícený shora a zmírně zboku. Naopak, např. hororových výsledků je možné dosáhnout svícením odspodu.
    Malý trik: dobře vypadá, když portrétovaný má světlo v očích - takový malý odraz z nějakého nasvícení. Oživí je to a více přitahují pozornost. Když není takové světlo po ruce, tak si pomoz třeba baterkou.
  • Kompozice a výřez - budeš fotit jenom tvář nebo celou postavu, nebo něco mezi?
    Stoupni si od modelu tak daleko, abys měl na displeji přesně takovou část postavy, kterou chceš portrétovat. Tzv. "zoomuj nohama". Ořez fotografie si nech až jako záložní způsob řešení úpravy velikosti portrétu.
    • Foto celé postavy - zaostři na postavu a pokud to u tvého přístroje lze, nastav co nejnižší clonu. Podle parametrů tvého fotomobilu bude pozadí více či méně rozmazané. Můžeš ho tedy s citem, pomocí softwaru (režim portrét) dorozmazat, nebo ho ponechat, pokud ho máš dobře
      zakomponované do portrétu.

      Kompozice - lépe vypadá, pokud model na fotografii jako "vchází" do fotografie. Je tedy dobré hlavu umístit do silného obrazového bodu.

      Hlídej si místo na hlavou - nesmí být ani moc velké, ani by nemělo chybět. Pokud by ti to nevycházelo, tak hlavu posuň ze silného bodu nahoru nebo dolů,ale pořád ho nech na přímce procházející třetinou obrazu.

    • Foto postavy do pasu - ostři na hlavu nebo již rovnou na oko. Kompozice podobná, jako focení postavy výše.

    • Foto tváře - portrét tváře mobilem je technicky nejhůře realizovatelný, protože mobil nemá objektiv s dlouhým ohniskem, ale naopak krátkým, širokoúhlým. To způsobí, že pokud dodržíš zásadu o "zoomování nohama" a přiblížíš se k tváři co nejblíže, tak budeš mít fotografii tváře deformovanou. V tomto případě uvedenou zásadu tedy zapomeň.

      Musíš jít od modelu dále a následně si pomoci výřezem fotografie. O kolik jít dále a jak moc
      fotografii zvětšit záleží na kvalitě tvého fotoaparátu v mobilu. Vyzkoušej si vyfotit tvář z více vzdáleností a následně ji zvětšuj. Sám uvidíš, jak daleko musíš jít, aby se již neprojevila deformace objektivem a ještě se neprojevily šum a neostrost způsobený následným digitálním zvětšením fotografie.

      Ostření prováděj na oko. U mobilní fotoaparátu se to asi stejně moc neprojeví a bude ostrá celá tvář. Pak zkus použít mód fotoaparátu "portrét", který softwarově rozmaže pozadí. Ale pozor - nerozmazávej ho na 100 %, ale jen trochu, s citem, aby pozadí už přestávalo být vidět, ale přitom nebylo úplně zničené algoritmem.

      Kompozice - nezapomínej na silné body obrazu - průsečíky třetin. Snaž se dát oko tak, by bylo v jednom ze silných bodů.

  • Postprodukce
Většinou není fotografie tak, jak ji zachytí fotoaparát perfektní. Prostě vidíme, že je zapotřebí pár úprav. Mezi ty základní se řadí:
  • ořez - vyloučí věci, které přebývají, upraví kompozici, změní formát...
  • expozice - upraví světlost, jasy a stíny, černou a bílou
  • ostrost - u portrétů chceme zpravidla ostré oči, případně rty, ostatní části retušujeme tak, aby nerušily
  • efekty - například výměna pozadí, když model chce být v New Yorku, ale přitom se nechce hnout z Prahy :-)

  • Pózování a výrazy
Jsi fotograf, tak proč se vyznat v pózách modelu? Inu, protože ne každý portrétovaný je profesionální model a bude potřebovat poradit. Inspirace hledej třeba na tomto videu: Posing tutorial.

A jeden tip na závěr: s úsměvem, jde všechno líp. Když se budeš usmívat, bude se usmívat i portrétovaný, pak je skoro vždy vyhráno!

Klikni na níže uvedený obrázek a spustí se inspirativní video na YouTube:





Tvůj fotoportrét
Kancelář A1, Rek, s.r.o., T.G.Masaryka 1076, Mladá Boleslav | T: 778 486 626
Návrat na obsah